Socjologia organizacji i zarządzania – Socjologia grup dyspozycyjnych*
Socjologia grup dyspozycyjnych to specjalność odpowiadająca na zapotrzebowanie krajowego i zagranicznego rynku pracy na fachowców w zakresie bezpieczeństwa zarówno w sektorze publicznym, jak i wolnorynkowym. Adresowana jest do tych, którzy chcą w przyszłości związać się zawodowo z poszczególnymi grupami dyspozycyjnymi jako pracownicy cywilni lub „mundurowi”, ale także dla tych, którzy interesują się kwestiami pokoju i wojny, zagrożeń cywilizacyjnych, przestępczości i cyberprzestępczości. Istotnym elementem kształcenia na tej specjalności jest zdobycie umiejętności zarządzania bezpieczeństwem państwa w instytucjach i organizacjach na wypadek zaistnienia różnorakich niebezpieczeństw. Studenci zdobędą umiejętność wykorzystania metod i technik oceny ryzyka i zagrożeń militarnych w odniesieniu do bezpieczeństwa europejskiego i międzynarodowego.
Wśród przedmiotów pozwalających zdobyć niezbędną wiedzę, a także umiejętności i kompetencje społeczne, znajdują się m.in.:
- Bezpieczeństwo państwa
- Bezpieczeństwo publiczne
- Interwencja kryzysowa
- Mediacje i negocjacje
- Przestępczość zorganizowana
- Socjologia konfliktu
- Współpraca służb w miejscu zagrożenia
- Socjologia gospodarcza
- Cyberbezpieczeństwo
Absolwenci powyższej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w takich instytucjach i organizacjach jak m.in.:
- służbach i formacjach militarnego i paramilitarnego systemu bezpieczeństwa państwa
- w administracji publicznej (rządowej i samorządowej);
- w międzynarodowych instytucjach i agendach bezpieczeństwa (Organizacja Narodów Zjednoczonych, Unia Europejska, NATO, OBWE, Rada Europy, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)
- w biznesie (zakłady zwiększonego oraz dużego ryzyka, branże o wysokim poziomie ryzyka).
*w organizacji